هرآنچه باید درباره گودی کمر و روش های درمان آن بدانید!

هرآنچه باید درباره گودی کمر و روش های درمان آن بدانید!

گودی کمر حالتی است که به دلیل رفتارهای غلط حرکتی ایجاد می شود.

انحنای کمر بیش از میزان طبیعی یا گودی بیش از حد کمر مشکل بسیاری از افراد است،افزایش آن ممکن است منجربه قوز پشت و افزایش فرورفتگی ستون فقرات گردنی و آسیب این اندام ها شود.

چرا گودی کمر به وجود می‌آید؟

تنگی عضلات پشت کمر، ضعف عضلات شکم، چاقی، پوکی استخوان، برخی بیماری های مرتبط با ستون فقرات مادرزادی، نشستن به صورت چمباتمه و قوز کردن

شاید افرادی که تخصصی در زمینه ی پزشکی ندارند بتوانند حدس بزنند که وجود یک شکم بزرگ موجب زیاد شدن لوردوز کمری می شود و برای جبران این حالت، ستون مهره ها ناچار است انحنا و تحدب ناحیه پشتی را بیشتر کند و همین امر در نهایت به گودی زیاد کمر،قوز شدن پشت و به ناچار، زیاد شدن انحنای گردن منجر می شود.علاوه بر آن گاهی در افراد لاغر به دلیل ضعف عضلات شکمی چنین حالتی ایجاد شده و گودی کمر زیاد شود.

همچنین رعایت اصول صحیح نشستن چقدر در پیشگیری از مشکلات ستون مهره ها موثر است؟طرز صحیح نشستن موجب حفظ حالت طبیعی ستون مهره ها شده و عضلات هر قسمت مجبور نمی شوند برای جبران وضعیت غلط نشستن کار بیشتری بکنند و دچار اسپاسم و خستگی شوند.

کف پا، باسن، پشت و کتف شما باید در وضعیت صحیح قرار بگیرند تا احساس راحتی کنید.اگر پای شما به زمین نرسد و آویزان باشد موجب خستگی و درد می شود. اگر کتف به صندلی نچسبد،سر به ناچار در حالت جلو می افتد و خستگی،گرفتگی عضلات گردن و گاهی سوزش کتف را موجب می شود.

آیا گودی کمر یک بیماری است؟

گودی کمر به دلیل ایجاد مشکلات برای ستون فقرات بایستی به عنوان یک مشکل جدی درمان شود. برای تشخیص این بیماری، فرد می تواند خودش را به دیوار بچسباند، اگر بتواند دست خود را در ناحیه کمر و ستون فقرات مشت کند یعنی گودی کمر طبیعی است ولی اگر نتوانست به این معنی است که گودی کمر کاهش یافته و اگر دست مشت شده خود را به راحتی بتواند جابجا کند احتمال افزایش گودی کمر وجود دارد.

میزان گودی کمر توسط رادیولوژی مشخص می شود. برخی از ورزش ها می تواند درد ناشی از افزایش یا کاهش گودی کمر را تسکین دهد.

شایع شدن مشکل گودی کمر درمیان دختران جوان

متخصص ارتوپدی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به گودی کمر در بین دختران اظهار داشت:گودی کمر یک عارضه بسیار جدی است که در بین دختران جوان به تازگی شایع شده و این مسئله به خاطر نشستن طولانی مدت اتفاق می افتد.

وی بیان کرد:گودی کمر به مرور زمان شکل می گیرد و این مسئله به خاطر چاق شدن دختران و به خصوص دانشجویان بیشتر به چشم می خورد.

 

چرا گودی کمر در بین دختران جوان بیشتر است؟

افراد لاغر به علت ضعف عضلات شکم و طرز نشستن غلط به گودی کمر دچار می شوند و امروزه متأسفانه این مسئله در دختران جوان با سن کم بیشتر اتفاق می افتد و این مسئله باعث اختلال در رشد ستون فقرات آنها می شود.

وی عنوان کرد:مشکلات مادرزادی و ژنتیکی می تواند مسئله گودی کمر را در بین دختران افزایش دهد و این عارضه در مورد دختران چاق به علت کم تحرکی شان به خاطر مسائل درسی بیشتر خود را نشان می دهد.

این متخصص ادامه داد:استفاده از کفش های پاشنه بلند باعث افزایش گودی کمر در بین دختران و زنان جوان می شود و این مسئله سبب ایجاد اختلالات لگن و قوس کمر می شود.

وی یادآور شد:دختران جوان برای پیشگیری از انحنای ستون فقرات باید در هنگام مطالعه کتاب را در جلوی خود قرار داده و با حفظ ارتفاع مکان نشست از بیماری گودی کمر جلوگیری کنند.

 

درمان گودی کمر

برای درمان گودی کمر مبتلایان بایستی روی کمر بخوابند، سرشان را از زمین جدا کنند و به سینه خود بچسبانند.

این حرکت باعث می شود مهره های کمر حرکت رو به جلو داشته باشند و در نتیجه عضلات شکم منقبض شده و گودی کمر آهسته، آهسته برطرف می شود.

در حرکتی دیگر افراد باید هنگامی که روی کمر خوابیدند، دو پای خود را هم زمان از زانو خم کنند و به سمت شکم آورند و سپس به حالت اول برگردانند. روش دیگر این است که افراد پاهای خود را به صورتی به سمت شکم خود آورند که زانو خم نشود که این روش آخر به دلیل سنگین بودن، بهتر است بعد از این که روش های دیگر به صورت متناوب انجام شد، صورت بگیرد.

از دیگر حرکات ورزشی این است که افراد به روی کمر خوابیده و سپس یک پا را آهسته از زانو خم کنند و به سمت شکم بیاورند و بعد آن را به حالت اول برگردانند و پای دیگر را نیز به همین روش به سمت شکم آورند.

خطرات گودی کمر

آسیب به اعصاب ستون فقرات، تنگ شدن کانال عضلانی، درد در ناحیه پایین کمر و نیز مشکلات حفظ تعادل بدن حال برای درمان این عارضه بنا بر شدت می توانید از پزشک متخصص راهنمایی بگیرید، در بسیاری از موارد در صورت تشخیص زودهنگام انجام پاره ای از تمرینات کششی می تواند مشکل را برطرف کند به این منظور موارد زیر را انجام دهید.
ابتدا از خود در حالت نیمرخ که تمام بدن را پوشش دهد عکس بگیرید تا میزان گودی کمر خود و موثربودن تمرینات ورزشی در برطرف کردن آن را بتوانید مشخص کنید.
تمرینات زیر را به ترتیب انجام دهید، در جهت فلش مشخص شده عضلات پا و دست خود را حرکت دهید، دقت کنید در حرکات زمینی همیشه کمر باید مماس بر کف زمین باشد و زاویه نداشته باشد.
تمرینات را به آهستگی و از دوره های زمانی کوتاه شروع کنید و به تدریج در عرض چند هفته آنها را افزایش دهید.
در اجرای هریک از حرکات زیر نباید هیچ احساس دردی در کمر خود احساس کنید، در صورت احساس درد یا حرکت را به درستی انجام نمی دهید یا دچار مشکل در ستون فقرات هستید که باید با پزشک متخصص مشاوره انجام دهید.
پس از هر دوره انجام این تمرینات عکس گرفته و تغییرات ستون مهره ها را بررسی کنید تا از میزان پیشرفت تمرین ها مطلع شوید.
منبع : مجله زندگی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*