شناسایی بیماری‌ ها توسط بو

محققین در حال توسعه راه‌هایی برای تشخیص بوی بیماری هستند.

دکتر Zeiri می ‌گوید: “براساس تحقیقات علمی، شواهدی مبنی بر این که ممکن است این بو حاوی نشانه هایی برای سرطان ریه، سرطان پستان، دیابت، ملانوما یا… باشد، وجود دارد.”

در آینده پزشکان ممکن است قبل از این که علایم دیگر ظاهر شوند، قادر به تشخیص سرطان، دیابت، بیماری کلیوی و شرایط دیگر صرفا با بوی بیماری باشند. در این مقاله به بررسی برخی از بیماری هایی که پزشکان می توانند از طریق بو آن را تشخیص بدهند، می پردازیم. با ما همراه باشید.

 1. پره‌ اکلامپسی

فشار خون بالا مرتبط با بارداری – پره اکلامپسی – یک نشانه هشدار دهنده زود هنگام اکلامپسی مرگبار است که به همین دلیل بسیار مهم است که خیلی زود تشخیص داده شود.

یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که محققان می توانند پره‌ اکلامپسی را با دقت ۸۴ درصد بر اساس “اثر نفس” مادر باردار تشخیص دهند. مانند اثر انگشت، نفس شما نشانگر نشانه‌ های منحصر به فردی است که می ‌تواند چیزهای زیادی را در مورد سلامتی شما آشکار کند.

 1. سرطان ریه

دکتر Hirsch می ‌گوید تحقیقات جذابی وجود دارد که نشان می‌ دهد سرطان ریه را می توان از طریق بو تشخیص داد.

یک اختراع به نام “NaNose” – نوعی دستگاه تنفسی است که توسط یک شرکت اسرائیلی ساخته شده و تا ۹۰ درصد در تشخیص سرطان ریه دقیق است. این دستگاه بوی خاصی را که توسط سلول های سرطانی منتشر می شود تشخیص می دهد.

براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله ACS Nano، پزشکان می توانند از تکنولوژی مشابه برای شناسایی بیماری پارکینسون، سرطان های دیگر، نارسایی کلیه، مولتیپل اسکلروز و بیماری کرون استفاده کنند و میزان دقت آن ۸۶ درصد است.

 1. نارسایی کلیه

نفس آغشته به بوی آمونیاک یکی از نشانه های بیماری نارسایی کلیه است. محققان دانشگاه ایلینویز دستگاهی را تولید کرده اند که می تواند علایم نارسایی کلیه را تشخیص دهد و به طور بالقوه افراد را زودتر به پزشک برساند.

پروفسور یینگ دیائو، استاد مهندسی شیمی و بیوموکلئر در ایلینوی، در یک خبر منتشر شده می گوید: “در محیط بالینی، پزشکان از ابزارهای حجیم، اساسا اندازه یک میز بزرگ برای تشخیص و تجزیه و تحلیل این ترکیبات استفاده می ‌کنند. ما می ‌خواهیم یک تراشه حسگر ارزان را به بیماران بدهیم تا آن ‌ها بتوانند از آن استفاده کنند و آن را دور بیاندازند “.

مراقب باشید این نشانه های خاموش بدن شما ممکن است در حقیقت یک مشکل بزرگ باشند.

 1. نارسایی کبد

وقتی کبد شما انجام وظیفه اش و پردازش سموم را متوقف کند، آلاینده‌ ها در ادرار، عرق، و حتی تنفس شما ایجاد خواهند شد و بوی آن مانند بوی ماهی خام خواهد بود.

 1. ﻣﻮﻟﺘﯿﭙﻞ اﺳﮑﻠﺮوزﯾﺲ یا ام اس

ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن شروع به حمله به سیستم عصبی مرکزی خودش می ‌کند. آسیب عصب منجر به بی‌ حسی، سوزن سوزن شدن و مشکلات بینایی و راه رفتن می‌ شود.

این وضعیت در اغلب موارد توسط تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) مغز و یا یک “پونکسیون نخاعی” تشخیص داده می شود، اما طبق گزارش ACS Chemical Neuroscience ام اس نیز ممکن است بوی مخصوص به خود داشته باشد.

در این مطالعه، تنفس بازدم ۱۴۶ نفر مبتلا به MS و ۵۸ نفر بدون این بیماری پیشرونده جمع آوری شد و محققان یک الگوی واضح را شناسایی کردند.

 1. بیماری‌ های عفونی

نگران این هستید که شما باید بین خودتان و همسرتان و یا یک نفر از همکاران تان که ممکن است با آنفولانزا وارد شوند، فاصله بیندازید؟ با توجه به یک مطالعه کوچک در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، آن‌ ها یک بوی خاص می دهند.

در این مطالعه شرکت کنندگان می توانستند با بو کشیدن بوی بدن و نگاه کردن به عکس ها به منظور بررسی نشانه های بصری مانند رنگ پریدگی پوست، افراد بیمار را از سالم تشخیص دهند.

 1. بیماری لثه

دکتر Hirsch توضیح می دهد: اگر دچار عفونت در لثه هایتان شده اید، باکتری ها مواد زائد مانند سولفید هیدروژن را آزاد می کنند که بویی مانند تخم مرغ فاسد می دهد.

او می‌ گوید: ” این بو به ما می ‌گوید که فرد مبتلا به بیماری لثه، یک آبسه دندانی و یا بهداشت دهان ضعیف است.”

آبسه می تواند در شکافی پنهان باشد و پیدا کردن آن در اشعه ایکس سخت باشد، اما این بو دندان پزشک را به بررسی بیشتر از طریق پرتونگاری پانورامیک تشویق کند.

 1. دیابت

دکتر Hirsch می گوید افراد مبتلا به دیابت می ‌توانند تنفسی با بوی میوه ‌ای داشته باشند. این می تواند کتواسیدوز دیابتی را نشان دهد: وقتی که هورمون انسولین کافی نیست یا بدن آن را به درستی استفاده نمی کند، ما شروع به سوختن چربی می کنیم. این امر در صورتی که مورد توجه قرار نگیرد، می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود.

 1. مونو نوکلئوز عفونی

دکتر Hirsch می‌گوید: مونو نوکلئوز عفونی یا mono حدود ۹۰ درصد از جمعیت جهان را درگیر می کند؛ برای برخی مردم، تنفس ترش از جمله اولین نشانه‌ های آن است.

 1. سندروم بوی ماهی (Trimethylaminuria)

این بیماری که به عنوان سندرم بوی ماهی نیز شناخته می ‌شود، یک اختلال متابولیک نادر است که زمانی رخ می ‌دهد که فرد نمی ‌تواند غذاهای خاصی از جمله تخم ‌مرغ، جگر، حبوبات، ماهی و برخی سبزیجات را هضم کند.

دکتر Hirsch توضیح می ‌دهد که وقتی غذاهای هضم نشده ای در روده‌ها وجود دارند، تری ‌متیل‌ آمین ساخته و در مایعات بدن مثل عرق و بزاق دفع می‌ شود. بوی آن شبیه ماهی گندیده، ادرار، زباله های روزانه، یا تخم ‌مرغ فاسد توصیف می‌ شود. این وضعیت تهدید کننده زندگی نیست، اما بوی ناخوشایند آن می ‌تواند منجر به انزوای اجتماعی، افسردگی و اختلالات عاطفی شود.

 1. بیماری های وابسته به روان پزشکی

دکتر Hirsch می ‌گوید: “تنفس بدبو اغلب با اسکیزوفرنی و انواع بیماری های روانی شدید همراه است، این افراد از دیگران می‌ ترسند و یکی از راه‌ هایی که ممکن است مردم را از خود دور نگه دارند، رعایت نکردن نظافت و حمام نکردن است.”

مراقبت نکردن فرد از خود، می تواند نشانه عود این بیماری باشد.

 1. بیماری ادرار شربت افرا (Maple syrup disorder)

دکتر Hirsch می‌ گوید نوزادانی که با این اختلال ژنتیکی متولد می‌ شوند نمی‌ توانند بخش ‌های خاصی از پروتئین ‌ها را تجزیه کنند و در نتیجه، ادرار، چرک گوش و دیگر مایعات بدن شان ممکن است بویی مانند شربت افرا داشته باشد.