درباره ما

درباره ما

مرکز پزشکی نیک
«اولین ارائه کننده خدمات بالینی در منزل»

۱-تاریخچه و کلیات:
مرکز پزشکی نیک،با اعتقاد به سنت قدیمی ایرانیان درحضور «حکیم بر بالین بیمار» و همزمان با نیاز روز در بکارگیری تکنولوژی مدرن امروزی با انتقال تیم مجرب پزشکی و پیراپزشکی و تجهیزات کامل در اسرع وقت و بطور شبانه روزی (بربالین بیماران) در خدمت هموطنان گرامی می باشد . این مرکز بعنوان مبتکر و اولین مرکز ارائه دهنده خدمات پزشکی در منزل ، فعالیت خود را رسما از سال ۱۳۷۹ در سطح تهران بزرگ آغاز نموده است.
در ابتدا تنها فعالیتهای این مرکز ، عمدتا شامل خدمات درمان (پزشک در منزل ) و برخی از خدمات پیراپزشکی مانند پرستاری در منزل بوده است. به لطف خداوند و عنایات اساتید معظم بتدریج خدمات دیگری براین عرصه اضافه گردیده است و هم اکنون بسیاری از خدمات پزشکی و پیرا پزشکی توسط همکاران و پرسنل مرکز پزشکی نیک انجام پذیر می باشد.
دامنه ارائه خدمات شامل مناطق بسیاری از جغرافیای تهران بزرگ می باشد،هرچند ستاد مدیریتی مرکز پزشکی نیک در خیابان ولیعصر (جردن) استقرار یافته است و لیکن باتوجه به حضور گسترده اغلب هم کاران در تمام سطوح و نواحی تهران بزرگ،عملا ظرف مدت کوتاهی ، امکان حضور خدمات دهندگان بر بالین بیماران مقدور می باشد.

مرکز پزشکی نیک دارای ۱۰ خط تلفن ثابت می باشد و خ ویژه با شماره پنج رقمی ۲۳۰۲۰ جهت سهولت بیشتر مشترکین و خدمات گیرندگان ، بصورت ویژه (DIVERT) روی خط ۲۲۰۱۲۵۷۵ مرتبط می باشد.
در بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال توسعه ، بامحوریت طب خانواده یا FAMILY MEDICINE،موجبات حمایت بیماران و خانواده ها در افزایش کیفیت درمان ، پیگیری مناسب تر و کاهش هزینه ها(اقتصادی و زمانی) را فراهم آورده اند . در کشورمان ایران ، باوجود سیستم شبکه ای بهداشت و درمان و محوریت ارجاع و سطح بندی خدمات ، متاسفانه عملا امکان بیماریابی و درمان و پیگیری مناسب وجود ندارد بنابراین بیماران با مراجعه مستقیم خود به مراکز درمانی ، دچار سردرگمی در مراجعات مکرر به مراکز با وجود تنوع زیاد ارائه خدمات از حیث کیفیت ( در مراکز مختلف خصوصی و دولتی) و تفاوتهای فاحش در قیمت تمام شده،مشکلات دوچندان می نماید.

در این راستا مرکز پزشکی نیک با عنایت بر راهنمایی های اساتید معظم و با محوریت «رضایتمندی بیمار و خانواده» با اجراء بهینه سیستم ارجاع و ارتباط مستقیم با کادر پزشکی و پیراپزشکی ،سعی در افزایش کیفیت خدمات ، عدم بروز سردرگمی و بلا تکلیفی خانواده، عدم بروز مشکلات روحی روانی بیمار و خانواده ،بهبودی سریعتر بیمار و… خواهد داشت تا نهایتا رضایتمندی بیمار و خانواده حاصل گردد.
اینک با شرح مختصری از خدمات گسترده مرکز پزشکی نیک و معرفی کلی کادر درمان و ستاد مرکزی ، موجبات آشنایی بیشتر با فعایتهای مرکز فراهم میگردد.
الف- هیات مدیره:
هیات مدیره مرکز پزشکی نیک تماما از پزشکان با سابقه در امر درمان، مدیریت بهداشت و تحقیق و پژوهش در سیستمهای بهداشت و درمان می باشد و همواره در پی نوآوری و توسعه جهت رضایتمندی بیشتر بیمار و خانواده می باشد چرا که از دید این مدیریت «همیشه حق با بیمار است»
ب- ستاد مرکزی مرکز پزشکی نیک:
با بکارگیری پرستاران مجرب بعنوان اپراتورهای مرکز پزشکی نیک ، بصورت شیفتی و ۲۴ ساعته ، عملا امکان پاسخگویی شبانه روزی به بیماران مهیا می باشد.

ج- فهرست خدمات
۱-خدمات پزشکی درمنزل :
این دسته از خدمات بعنوان شاخصه اصلی در زمینه درمان شامل دو محور خدمات پزشکی عمومی ، پزشکی تخصصی می باشد.
الف-خدمات پزشکی عمومی
مانند بسیاری از مراکز درمانی دیگر، پزشکان عمومی خط اول موجهه با بیمار را تشکیل می دهند . ارائه این خدمات بصورت شبانه روزی و آنکال ۲۴ ساعته می باشد و بین مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بر بالین بیمار حضور خواهند یافت و با بهمراه داشتن تجهیزات و داروهای ضروریه اولیه ، قادر به انجام هر نوع ویزیت و بررسی و درمان در حیطه وظایف می باشند.
درصورت نیاز به ویزیت های تخصصی ، پس از تثبیت وضعیت بیمار ، و با هماهنگی های لازم نسبت به اعزام پرسنل و نیروهای متخصص و ارسال تجهیزات ضروری بر بالین بیمار در حداقل زمان ممکن ، اقذام می گردد.
خوشبختانه با حضور تقریبا دائمی پزشکان مجرب در امور اوژانسهای پزشکی بصورت شیفت در کنار اپراتورهای مرکز امکان ارائه مشاوره های رایگان و تبادل اطلاعات لحظه به لحظه جهت عدم فوت وقت و هزینه و کاهش نگرانیهای خانواده ها فراهم آمده است و این مهم از نکات قابل توجه کارکردی در مرکز پزشکی نیک می باشد.
ب-خدمات تخصصی پزشکی:
با عنایت بسیاری از اساتید و همکاری متخصص ، این رده از خدمات شامل تخصصهای داخلی قلب و عروق ، ارتوپدی،نورولوژی، اطفال ،روانپزشکی،گوش و حلق و بینی و جراحی می باشد و همراه با تشکیل پرونده های بستری و یا ویزیت موردی (سرپایی)امکان کنترل بهتر و دقیق روند درمان فراهم می آید.

۲-خدمات پاراکلینیک:

الف-کلیه موارد آزمایشات تشخیصی اعم از عمومی تا تخصصی در حداقل زمان ممکن بر بالین انجام پذیر می باشد و این مورد خصوصا جهت بیماران سالخورده با مشکلات ایاب و ذهاب همچونCVA ، بیماران بستری ICU یا CCU (بستری در منزل) قابل توجه می باشد و یا حتی برای همراهان بیماران که بدلیل اشتغال بسیار زیاد ، امکان صرف وقت حداقل دو و نیم روز جهت حضور در آزمایشگاه و ارائه نمونه و نهایتا دریافت جواب آزمایشات و ارائه به پزشک جهت تشخیص نهایی را ندارند.

ب-خدمات رادیولوژی پرتابل:
با بهترین دستگاههای قابل حمل رادیولوژی و مجرب ترین کارشناسان انجام پذیر می باشد و بیشترین موارد را تهیه گرافیهای (Chest X Ray) CXR و نیز گرافیهای اندامها و جمجمه را شامل می شود.

ج-سونوگرافی :
انجام سونوگرافی توسط متخصص رادیولوژی در منزل به همراه ارائه گزارش

د- تهیه نوار قلبی:
همراه با معاینات مورد نیاز و ثبت علائم حیاتی توسط پزشک

ه‍ -نگهداری سالمند و کودک:

 امروزه با بالارفتن سن امید به زندگی تعداد بیشتری از سالمندان را در کنار خود داریم افرادی که درصد بسیاری از بیماران را تشکیل داده و در بسیاری از موارد قادر به اداره امور خود به تنهایی نیستند. طبیعی است که یک سیستم منسجم و کامل ارایه خدمات پزشکی پرستاری و مراقبتی برای سالمندان می تواند بسیاری از مشکلات و مسایل آنها را برای خانواده کمتر کند.

و- فیزیوتراپی:

در این مورد با استفاده از خدمات مجربترین فیزیوتراپیستهای تهران و وجود فرمهای مخصوص عملکرد (شرح انواع توانبخشی های انجام شده ” میزان تحملی و کارکرد بیمار و ارزیابی نهایی ) امکان ارایه گزارشات و report جهت استحضار پزشک معالج و پیگیری دقیق تر بیماری وجود دارد.

این مورد نیز خصوصا برای بسیاری از بیماران CVA” بیماران با مشکلات نورولوژیک و ارتوپدی و حتی بیماران قلبی و … قابل توجه می باشد.

 

 

موسس: دکتر محسن شیروانیان                 مدیریت عامل : دکتر بابک عمویی